Müşteri Hizmetleri
0850 533 32 32
GSM Destek
0212 672 90 15
E-mail Destek
info@mikrosis.com.tr
Teknik Terimleri
 
Mikorsis Bilgisayar

3D DNR

Hikvision kameraları, düşük ışıklı gözetim sahnelerinde geleneksel kameralara kıyasla daha az gürültülü görüntüler sağlamak için 3D dijital gürültü azaltmayı benimser. 3D DNR, görüntü kalitesini artırmak ve bant genişliğinden tasarruf etmek için kullanılabilir. 

ABF

ABF (Otomatik Arka Odaklama) teknolojisi, Hikvision box kameraların, en iyi odağı elde etmek için görüntü sensörünün konumunu ayarlamasına olanak tanır. Bu özelliğe Web istemcisi aracılığıyla da erişilebilir.

ANR

ANR (Otomatik Ağ Yenileme) işlevli NVR´ler (Ağ Video Kayıt Cihazları), ağ bağlantısı kesildiğinde IPC (İnternet Protokolü Kamerası) depolama kartında video verilerini otomatik olarak saklayabilir. Ağ kurtarıldıktan sonra, NVR kamerada kayıtlı olan video verilerini otomatik olarak alır.

Ses Kaybı Tespiti

Ses Kaybı Tespiti, Hikvision´un Akıllı Özellikler setindeki istisna tespitlerinden biridir. Bu işlev etkinleştirildiğinde, ses kaybı olduğunda alarm eylemleri tetiklenir.

BLC

BLC (Arka Işık Telafisi), arkadan aydınlatmalı bir ortamda çekilen videonun parlaklığını telafi ederken, genel video sekansının parlaklığını korur. Basitçe söylemek gerekirse, BLC karanlık görünen nesnelerin bir pencerenin veya girişin önündeki gibi çok parlak bir arka plana karşı görünür olmasını sağlar. BLC genellikle videonun belirli bir bölgesi için etkilidir, çünkü arka plan genellikle aşırı pozlanır.

DCIF

Çift Ortak Ara Format, çözünürlüğü 528 x 384 piksel (PAL) veya 528 x 320 piksel (NTSC) olan renkli görüntülerin bir biçimidir.

Odak Tespiti

Odak tespiti, Hikvision´un Akıllı Özellikler setindeki istisna tespitlerinden biridir. Bu işlev etkinleştirildiğinde, kamera odak dışındayken alarm eylemleri tetiklenir.

Buğu Giderici

Duman, toz, sis vb. Görüntüleme özelliklerini modelleyerek, defog teknolojisi doğru ve doğal video elde etmek için ayrıntıları ve renkleri etkin bir şekilde geri yükler. Buğu çözme teknolojisi, yağmur, duman veya sis gibi kötü hava koşullarında yakalanan görüntülerde netliğin korunmasına yardımcı olur.  

 Dijital Filigran

Dijital filigran teknolojisi, cihaz bilgilerini kaydedilen videoya yerleştirir. Dijital filigranlar, videonun orijinalliğini veya bütünlüğünü doğrulamak veya sahiplerinin kimliğini göstermek için kullanılabilir.

DIS

DIS (Dijital Görüntü Sistemi) kameraları Hikvision tarafından geliştirilen yeni bir analog giriş seviyesi ürün serisidir.Mükemmel görüntü kalitesi, düşük güç tüketimi ve yüksek güvenilirlik ile DIS kameralar, geleneksel analog kameralara mükemmel bir maliyet-etkin alternatif sunabilir.

Çift akış

Bu, video kodlayıcıdan geçen bir video görüntüsü kanalı anlamına gelir ve şekilde gösterildiği gibi 2 bağımsız bit akışı sunar: Çözünürlük, kare hızı, bit hızı ve çıkış bit akımının diğer parametreleri bağımsız olarak ayarlanabilir. İkili buhar çıkışı, örneğin bir sabit disk depolama için diğeri ağ aktarımı için farklı talepleri karşılayabilir.

 Kodlama Parametrelerinin Dinamik Ayarı

Kullanıcı tarafından ayarlanan kodlama parametreleri, ağ iletme ve kaydetmeyi duraklatmadan veya yeniden başlatmadan, bir kerede etkili olabilir. 
 Gözetim sisteminde, statik izleme sahnesi için, video çözünürlüğünün düşürülmesi, görüntü kalitesi, bit hızı ve kare hızı düşürülerek video düşük bit hızında kaydedilebilirken görüntü sahnesinin değiştirilmesi daha yüksek çözünürlük, bit hızı ve videonun kare hızı vb. yüksek kalitede video akışı elde edin. Yukarıdaki parametreler dinamik olarak değiştirilebildiğinden, dosyaları sık sık değiştirmeden sürekli görüntüler korunabilir. Kritik anlarda sadece yüksek kaliteli görüntülerin ihtiyacını karşılamaz, aynı zamanda disk alanı ve ağ bant genişliğinden tasarruf sağlar.

EZVIZ

EZVIZ, özellikle tüketici pazarları için tasarlanmış bir video servis uygulamasıdır. EZVIZ, aşağıdaki temel özellikleri içermektedir:

1) Kolay P2P erişimi: kullanımı kolay, bağlantı noktası eşleştirme yapılandırması gerekmez

2) Özel ağ penetrasyonu: özel IP adresinin ve DDNS sıkıntısının sorunlarını çözer

3) Katma değerli servis: push alarm, iki yönlü ses, vb.

EZVIZ, perakende mağazalarında koruma amacıyla veya yaşlı ve çocuk bakımı için konutlarda kullanılabilir. İOS ve Android´de ücretsiz EZVIZ uygulamaları sunuyoruz.

Daha fazla bilgi için, lütfen www.ezviz7.com adresine gidin .

 

Yüz tanıma

Yüz Algılama, Hikvision´ın Akıllı Özellikler setindeki algılama özelliklerinden biridir. Hikvision yüz algılama teknolojisi ile 4 hatlı bir ağ kamerası insan yüzlerini doğru bir şekilde tespit edebilir, yüz görüntüleri yakalayabilir veya bir alarmı tetikleyebilir.

HDD Grubu

HDD (Sabit Disk Sürücüsü) Grup modu, Hikvision DVR / NVR´lardaki HDD depolama modlarından biridir. Çoklu HDD´ler gruplar halinde yönetilebilir. Belirlenen kanallardan gelen video, HDD ayarları ile belirli bir HDD grubuna kaydedilebilir.

HDD Kotası

HDD (Sabit Disk Sürücüsü) Kota modu, Hikvision DVR / NVR´lardaki HDD depolama modlarından biridir. Her kamera, kaydedilen dosyaları saklamak için ayrılmış bir HDD kotasıyla yapılandırılabilir.

HD-TVI

HD-TVI (Yüksek Çözünürlüklü Aktarım Video Arabirimi) analog video aktarımı için açık bir standarttır ve orijinal analog aktarım ortamını temel alır. HD-TVI´nin avantajları aşağıdaki gibidir:

1) Daha uzak iletim mesafesi

2) Daha yüksek video çözünürlüğü

3) Düşük frekanslı sinyal taşıdığından güvenilir anti-parazit performansı

Sıcaklık haritası

Video izleme ısı haritası, müşterinin yaya trafiğinin belirli bir süre içindeki hareketini kaydeder ve farklı renklerde zamansal yoğunluk ve mekansal istatistikler görüntüler. Örneğin, kırmızı renkli, müşterilerin en sık ziyaret ettiği ve daha uzun kalma eğiliminde olduğu alanları gösterir ve mavi aksi takdirde yansıtır. Isı haritası, işletmelerin en popüler ürünleri belirlemelerine yardımcı olmak ve satışları artırmak için ürünlerin nereye yerleştirileceği konusunda süpermarketler, perakende mağazaları vb. Yerlerde kullanım için idealdir.

HiDDNS

HiDDNS, statik olmayan IP aygıtları için kalıcı bir alan adı sunan Hikvision tarafından sağlanan BEDAVA bir dinamik alan adı sunucusudur. DDNS teknolojisi, üçüncü taraf bir etki alanı adına kaydolmak zorunda kalmadan çeşitli Hikvision cihazlarında (örneğin, DVR, NVR, IPC vb.) Yaygın olarak kullanılır. Servisi kaydettikten sonra, dinamik bir IP adresi olan cihazlarınıza erişmek için sabit bir alan adı kullanabilirsiniz.

HLC

Kameraya doğru güçlü bir ışık kaynağı olan koşullarda, aşırı pozlanmış alanlar veya “yüksek ışık” olacaktır. HLC (Yüksek Işık Telafisi) işlevi, nesneleri daha belirgin hale getirmek için yüksek ışığı otomatik olarak tanıyabilir ve sınırlayabilir.

UST

ICR (IR Cut filter Removable) işlevine sahip kameralar, kızılötesi ışığın neden olduğu renk atmalarını düzeltmek için gün boyunca kızılötesi ışığı filtreleyen mekanik bir IR filtresine sahiptir. Gece kamera, kızılötesi ışığın geçmesine izin vererek otomatik olarak filtreyi kaldırır ve gece görünürlüğünü arttırır.

İzinsiz giriş tespiti

İzinsiz Giriş Tespiti, Hikvision´un Akıllı Özellikler setinde bir davranış analizi işlevidir. Bir kişi önceden tanımlanmış bir sanal bölgeye girerse ve bu bölgeye giriş yaparsa, kamera olayı otomatik olarak algılar ve önceden yapılandırılmışsa alarmları veya kaydı tetikleyebilir. En son algoritmayı uygulayarak, yanlış alarmları azaltmak için saldırganın boyut oranını otomatik olarak analiz eder. İzinsiz giriş tespiti, tanımlanmış alan koruması için son derece faydalıdır.

Çizgiyi Geçiş Algılama

Çizgiyi Geçiş algılama, Hikvision´ın Akıllı Özellikler setindeki davranış algılama özelliklerinden biridir. Bir kişi önceden tanımlanmış bir sanal çizgiyi geçerse, kamera olayı otomatik olarak algılar ve önceden yapılandırılmışsa alarmları veya kaydı tetikleyebilir.

Düşük Bit Hızı

Gelişmiş bir codec (kompresör / dekompresör) algoritması uygulayarak, Hikvision 4-Serisi Akıllı IP kameralar verimli kodlama gerçekleştirebilir ve sistemin yük ve depolama gereksinimlerini daha da azaltır. Çok düşük bir bit hızı akış koşulunda, 2 Mbps bit hızında 720p çözünürlük, 4 Serisi kameralar görüntü kalitesini yüzde 30´a kadar artırabilir.

Hareket algılama

Yapılandırılmış algılama alanında herhangi bir hareket varsa, kamera olayı otomatik olarak algılar ve önceden yapılandırılmış alarmları veya kaydı tetikleyebilir. Kullanıcılar hassasiyet seviyesini, algılama alanını ve kurma programını buna göre ayarlayabilirler.

Çoklu Adres Modu

Çoklu adres modu, birden fazla NIC (Ağ Arabirimi Denetleyicisi) bulunan ağlarda bir NVR (Ağ Video Kaydedici) işlevidir. Her NIC, farklı bir ağda farklı bir IP adresiyle atanabilen ayrı parametre ayarlarıyla bağımsız olarak çalışır.Çok adres modu, ağ yalıtımı sağlamak için kullanılabilir.

N + 1 Sıcak Yedek

N + 1 etkin yedeği, sistemi NVR (Ağ Video Kaydedici) ağ arızalarına karşı korur. Bir NVR ağa bağlanamadığında, veri bütünlüğünü ve güvenilirliğini sağlamak için etkin bir yedek NVR kullanılacaktır. Arızalı NVR çevrimiçi olduktan sonra, etkin yedek NVR, verileri çalışan NVR´ye geri gönderir.

Net Hata Tolerans Modu

Net-Hata Tolerans Modu, birden fazla NIC´ye (Ağ Arabirimi Denetleyicisi) sahip ağlarda bir NVR (Ağ Video Kaydedici) işlevidir. Tüm NIC´ler aynı IP adresini kullanır. Çalışan bir NIC bozulursa, diğerleri çalışmaya devam eder ve NVR´ların ağ bağlantısı etkilenmez.

Nesne Kaldırma Algılama

Nesne Kaldırma Tespiti, Hikvision´un Akıllı Özellikler setindeki davranış analizi tespitlerinden biridir. Ekranda sergilenen gibi önceden tanımlanmış bir bölgeden nesneler kaldırılırsa, kamera olayı otomatik olarak algılar ve önceden yapılandırılmışsa alarmları veya kaydı tetikler.

İnsanlar sayıyor

İnsan Sayımı, Hikvision Akıllı Özellikler setindeki özelliklerden biridir. İnsan sayma işlevine sahip kameralar genellikle otellerin, süpermarketlerin, müzelerin vs. giriş kapısına dikey olarak kurulur. Odaya giren ve çıkan insanların sayısı gerçek zamanlı olarak sayılabilir ve ekranda görüntülenebilir.

P iris

4-line Smart IP kamera, doğru ve tutarlı netlik ve görüş derinliği sağlayan en gelişmiş iris kontrol teknolojisi olan P-iris´i benimser.

Gizlilik maskesi

Gizlilik maskesi, sahnenin belirli alanlarının gizliliği korumak için görüntüleme ve kaydetmesini engellemek veya gizlemek için kullanılır.

RAID

 RAID (Bağımsız Disklerin Yedekli Dizisi), birden fazla disk sürücüsü bileşenini mantıksal bir birimde birleştiren bir depolama teknolojisidir. RAID ayarları, bir disk arızalandığında verilerin kurtarılabilmesi için yeterli yedekleme sağlamak üzere verileri birden fazla sabit disk sürücüsünde depolar. Veriler, gerekli yedekleme ve performans düzeyine bağlı olarak, sürücüler arasında “RAID düzeyleri” adı verilen çeşitli yollardan biriyle dağıtılır.

Bölge girişi

Bölge Girişi, Hikvision´ın Akıllı Özellikler setinin bir davranış analizi işlevidir. Birisi önceden tanımlanmış bir sanal bölgeye girerse, kamera olayı otomatik olarak algılar ve önceden yapılandırılmışsa alarmları veya kaydı tetikleyebilir.

Bölgeden Çıkma

Bölge Çıkış, Hikvision´ın Akıllı Özellikler setinin bir davranış analizi işlevidir. Birisi önceden tanımlanmış bir sanal bölgeden çıkarsa, kamera olayı otomatik olarak algılar ve önceden yapılandırılmışsa alarmları veya kaydı tetikleyebilir.

YG

Bazı gözetim senaryolarında, kullanıcılar görüntünün tamamı yerine yalnızca belirli bir bölgeye özellikle dikkat eder.Özel ilgi çeken bölge, ilgilenilen bölge veya YG olarak bilinir. ROI kodlama yöntemi, genel bit hızını arttırmadan daha net anahtar bilgileri yakalamak için ROI ve arka plan bilgisi arasında farklı sıkıştırma seviyeleri sağlamak için geliştirilmiştir. ROI kodlama teknolojisinin uygulanması, bant genişliğinin korunmasına ve bit hızı kaynak tahsisinin optimize edilmesine yardımcı olarak ilgilenilen bölgenin görüntü kalitesini sağlar.

Döndür Modu

Koridor veya koridor gibi dikey olarak şekillendirilmiş bir yerde yatay şekilli bir görüntü piksel kaybına neden olabilir.Döndürme Modu, piksel kullanımını en üst düzeye çıkarmak ve bant genişliği ve depolama alanını boşa harcamamak için görüntüyü yataydan dikey olarak değiştirebilir.

AKILLI

SMART (Kendi Kendini İzleme Analizi ve Raporlama Teknolojisi), HDD´lerin başarısızlık beklentileriyle ilgili çeşitli güvenilirlik göstergeleri tespit etmesi ve raporlaması için bir izleme sistemidir.

Sahne Değişimi Tespiti

Sahne değişikliği tespiti, Hikvision´un Akıllı Özellikler setinin bir davranış analizi işlevidir. Birisi kameranın görüş yönünü değiştirirse, kamera farklı bir manzara yakalar, kamera olayı otomatik olarak algılar ve önceden yapılandırılmışsa alarmları veya kaydı tetikler.

Akıllı ir

Gelişmiş Akıllı IR işlevi, özel gereksinimlere bağlı olarak daha iyi görünürlük sağlamak için IR gücünü ayarlar. Akıllı IR, genellikle yakın çekimlerde IR aşırı pozlama sorununu çözmek için kullanılır.

Akıllı Oynatma

Akıllı Oynatma, Hikvision Akıllı Özellik özelliğinin bir özelliğidir. Smart Playback, daha az önemli bilgileri hızlı bir şekilde gözden geçirmek için kolay bir yol sağlar. Akıllı Oynatma modunda, sistem, hareket veya VCA (Video İçerik Analizi) bilgilerini içeren videoyu analiz eder. Hareketli veya VCA´lı video normal hızda oynatılırken, hareketsiz veya VCA bilgisi 16 kata kadar oynatılır. Akıllı Oynatma kuralları ve alanları yapılandırılabilir.

Akıllı İzleme

Akıllı İzleme işlevi, video izleme sisteminin etkinliğini artırabilen PTZ dome kameralar için yenilikçi bir teknolojidir.İnsanların veya araçların ara sıra varlığının özel dikkat gerektirdiği gözetleme sahnelerinde (örneğin, banka kasaları, otel koridorları, otoparklar vb.), Hareketli nesnelerin algılanması ve hareketlerini izlemeden takip etmeleri için akıllı izleme kullanılabilir .

Ani Ses Artışı / Algılamasını Azaltma

Ani Ses Artışı / Azaltması Tespiti, Hikvision´un Akıllı Özellikler setinin bir davranış analizi işlevidir. Eğer ani bir ses değişikliği, artırma veya azaltma olursa, kamera olayı otomatik olarak algılar ve önceden yapılandırılmışsa alarmları veya kaydı tetikler.

Kodlanmış Akış

Hikvision NVR´ları, uzaktan canlı görüntüleme ve oynatma için şifreli bir akışı destekler. Sınırlı bant genişliği olan durumlarda, kullanıcılar düşük bant genişlikli bir ağın gereksinimlerini karşılamak ve uzaktan izleme için daha fazla çözüm sunmak için orijinal bit akışının çözünürlüğünü, bit hızını ve kare hızını düşürmek için bir kodlanmış akış kullanabilir.

Üçlü Akışlar

Üçlü akışlar, farklı veri akışlarının aynı anda gönderilmesine izin vererek kullanıcılara daha fazla esneklik sağlar.Her akışın bağımsız amaçları vardır:

• Yüksek çözünürlük ve tam kare hızına sahip ilk akış ana izleme için kullanılabilir.

• Daha düşük çözünürlüklü ikinci akış mobil izleme için kullanılabilir.

• Yüksek, düşük veya dinamik çözünürlüğe sahip üçüncü akış daha esnek seçenekler sunar.

TurboHD

HD-TVI standardına dayanan Hikvision, devrim niteliğindeki TurboHD analog çözümünü geliştirdi. Koaksiyel kablo üzerinden güvenilir uzun mesafe analog HD video iletimi sağlar. Analog kullanıcılar mevcut kablo yapılarını değiştirmeden ve IP´ye yükseltme yapmadan HD´nin tadını çıkarabilirler. Ayrıca, TurboHD DVR normal analog kameralarla ve TurboHD kameralarla kendinden uyarlamalı erişimi destekler. Dahası, Hikvision’ın TurboHD analog çözümü, HD-TVI standardını benimseyen çeşitli üçüncü taraf cihazlarla kusursuz uyumluluk sunar.

Katılımsız Bagaj

Katılımsız Bagaj, Hikvision´ın Akıllı Özellikler setinin davranış analizi işlevlerinden biridir. Bir sahneden bir nesne kaldırılırsa (örneğin, bagaj, çanta, tehlikeli malzemeler vb.), Fotoğraf makinesi olayı otomatik olarak algılar ve önceden yapılandırılmışsa alarmları veya kaydı tetikler.

VCA

VCA (Video İçerik Analizi), zamansal ve mekansal olayları tespit etmek ve belirlemek için videoyu otomatik olarak analiz etme özelliğidir. VCA´da izinsiz giriş tespiti, çizgiyi geçme tespiti vb. Birçok akıllı işlev uygulanabilir.

 Sanal Konak

Sanal Ana Bilgisayar, kullanıcıların Internet Explorer (IE) tarayıcısı üzerinden doğrudan bir IPC (İnternet Protokolü Kamerası) yapılandırma Web sayfasına bağlanmasını sağlayan bir NVR (Ağ Video Kaydedici) işlevidir. Sanal Konak, IPC NVR´den farklı bir ağdayken IPC´ye giriş yapma sorununu çözerek sistemi daha kullanışlı ve kullanıcı dostu hale getirir.

VQD

VQD (Video Kalitesi Teşhisi), videoyu anormal niteliklere (yani bulanık görüntü, anormal parlaklık ve renk tonu) izleyen bir özelliktir. Bir alarm tetiklenecek ve yapılandırılmış yanıt eylemleriyle bağlantılı olacaktır.

WDR

 Bir ofis binasındaki giriş kapısı veya bir kapalı otopark veya tünelin giriş kapısı gibi çok parlak ve karanlık alanların bulunduğu durumlarda, bir kamera parlak alanlarda aşırı pozlanmış görüntüleri ve karanlık alanlarda düşük pozlu görüntüleri yakalayabilir. Bu görüntü kalitesini büyük ölçüde etkiler. WDR (Geniş Dinamik Aralık) özellikli bir kamera bu sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. WDR teknolojisi, görüntüleri kısa pozlama (parlak alanlar için) ve uzun pozlama (karanlık alanlar için) ile tek bir görüntüde birleştirerek, hem parlak alanları hem de karanlık alanları net olarak yakalar.

Sıfır Kanal

Uzaktan erişim için, kullanıcılar çok kanallı videoları bir sıfır kanalda birleştirebilir ve iletim bant genişliğinden tasarruf edebilir.